Ogłoszenie


Jeżeli chcesz zareklamować swoje usługi na forum poczytaj tu: Klik
  • Index
  •  » film
  •  » Najniebezpieczniejszy człowiek w Europie

#1 2013-03-19 10:44:45

Gazeta Chojeńska
tygodnik powiatu gryfińskiego
Skąd: Chojna
Zarejestrowany: 2010-07-16
Posty: 31
Serwis

Najniebezpieczniejszy człowiek w Europie

W okolicach Chojny powstaje dokumentalny film pt. „Poznałem najniebezpieczniejszego człowieka w Europie”. Chodzi o słynnego oficera SS - obersturmbannführera Otto Skorzenego, który w 1945 roku dowodził obroną przyczółka mostowego Schwedt. Jako najniebezpieczniejszego człowieka w Europie zaczęto go określać po brawurowej akcji uwolnienia z aresztu w Gran Sasso włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego oraz po porwaniu syna Miklosa Horthy’ego - regenta Węgier.

Otto Skorzeny urodził się w 1908 r. w Austrii, ale jego rodzina pochodziła ze Skorzęcina w Wielkopolsce. Po wojnie był sądzony przez aliantów, ale nie udowodniono mu zarzutów. W 1948 roku uciekł z obozu jenieckiego i dostał się do Hiszpanii, gdzie zmarł w 1975 roku.

Film w reżyserii Marka Łukasika realizuje fundacja Pasje ze Szczecina, wykorzystując relacje świadków, dokumenty, fotografie i filmy archiwalne. W połowie lutego ekipa kręciła materiały w Raduniu, Krzymówku, Krzymowie, Grabowie i Krajniku Górnym z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy, ubranych w historyczne mundury wojsk niemieckich i radzieckich. Realizację filmu wspiera historyk Paweł Pawłowski - dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz lokalni badacze historii regionu: Tomasz Zgoda, Piotr Brzeziński i Marek Kaczorowski.

Prace nad filmem trwać mają do końca roku. Ekipa, rekonstruktorzy i pojazdy z II wojny światowej pojawią się w Chojnie i okolicach ponownie już w marcu i kwietniu. Autorzy poszukują świadków historii, których relacje mogą pomóc w realizacji. Liczą również na pomoc mieszkańców podczas realizacji.

http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.ph … p;temat=12

http://www.iv.pl/images/43758287823206814735.jpg


http://s15.postimg.org/ewegroid7/Gazeta_Choje_ska_logo_zielone_e1448967259550.jpg

Offline

 
  • Index
  •  » film
  •  » Najniebezpieczniejszy człowiek w Europie

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo