Ogłoszenie

Jeżeli chcesz zareklamować swoje usługi na forum poczytaj tu: Klik

#21 2010-11-28 18:06:42

Pan makaron
Dyskutant

Re: Moderstwo W Stolpchen ( Karl Friedrich Masch)

Hmm....tak sobie pomyslalem.....Gdzie jest wogole ta miejscowosc..."Stolpchen"

Stolpek(Polska nazwa) dzisiaj juz chyba nie istnieje.A moze zna ktos te pozostalosci w lesie? Ja tam jeszcze nie bylem.

Przypuszczam,ze jak sie jedzie lesna droga na jeziora Siegniewskie,to trzeba w polowie drogi na skrzyzowaniu gdzie stoi jakis znak(chyba Moryn) skrecic w prawo.

http://img574.imageshack.us/img574/1848/stolpek1.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ostatnio edytowany przez Pan makaron (2010-11-28 18:24:32)

#22 2010-11-28 18:55:34

bronson
Explorator
zainteresowania: historia, numizmatyka

Ja znam. I mogę tam zaprowadzić, tylko kiedy. W tym roku chyba niestety odpada, bo raczej do Bielina się nie wybiorę. Ale w przyszłym roku jak najbardziej. Może by tak skrzyknąć forumowiczów na taki wspólny wypad i pobuszowanie po tych lasach. Ja wiem co nieco o kilku miejscówkach, ktoś inny na pewno wie coś o innych miejscach. A jest gdzie łazić - pałac, obóz jeniecki(?), lotnisko, kilka miejscowościach, których już nie ma. Są chętni?

#23 2010-11-28 19:03:47

Pan makaron
Dyskutant

bronson napisał(a):

Są chętni?

Proponuje ustalic np. gdzies w marcu,jakis staly weekend w lipcu(w wakacje jednak jest wiecej urlopowiczow,ktorych na stale nie ma w M-cach) na taki wypad!
Ja mysle o wycieczce rowerowej do miejsc,o ktorych juz pisalismy jak np. cmentarz za zamkiem w Wierzchlasie,spalone Plany,Stolpek i.t.p.
Jak pogoda nie dopisze,to zbiorka na Placu Wolnosci,i autami tez mozna wszedzie dojechac.

#24 2010-11-28 19:18:46

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

pod warunkiem, że się ustali konkretny termin.

http://www.danasoft.com/sig-pol.jpg
tamubezbiecz@wp.pl

#25 2010-11-28 20:33:25

Kiki
Administrator
zainteresowania: sport, muzyka, oraz gry

img/smilies/smile

Pan makaron napisał(a):

Hmm....tak sobie pomyslalem.....Gdzie jest wogole ta miejscowosc..."Stolpchen"

Stolpek(Polska nazwa) dzisiaj juz chyba nie istnieje.

Proszę bardzo. Lokalizacja wg geoportalu (i Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych):

http://www.fotoload.pl/123aa37/a83d5df314f7b1d739646c96fc2071566952.png

Zresztą można tu znaleźć także inne miejscowości.
Btw, Panie makaronie - sprawdź ten link img/smilies/smile http://mieszkowice.p2a.pl/viewtopic.php?id=1057

#26 2010-11-28 21:30:40

Pan makaron
Dyskutant

Kiki napisał(a):

Btw, Panie makaronie - sprawdź ten link img/smilies/smile http://mieszkowice.p2a.pl/viewtopic.php?id=1057

Och....super! No to co? Druga runda w lipcu?

#27 2010-11-28 21:59:54

Pan makaron
Dyskutant

A dodam jeszcze ze polowa wsi "Stolpken"(pozniej Stölpchen) nabyta zostala przez samorzad miasta od rycerza "von Werbelow" z Bielina w 1452 roku.
Dwadziescia lat pozniej nabyto druga polowe od Clausa i Henningha Steinbeck z Bielina.

Ostatnio edytowany przez Pan makaron (2010-11-28 22:02:27)

#28 2010-11-28 22:57:22

Pan makaron
Dyskutant

A jak to dzis juz do Morynia nalezy,to niestety trzeba wystapic z wnioskiem o zwrot!!!:yahoo

#29 2010-11-29 15:29:10

Kiki
Administrator

Pan makaron napisał(a):

Kiki napisał(a):

Och....super! No to co? Druga runda w lipcu?

Jestem za

#30 2011-11-20 11:45:41

zoltar
Dyskutant
zainteresowania: s-f

Znalezione na: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=14403

"Dawno temu w tym miejscu była dosyć spora wieś. Nazywała się Stolpchen. Był w niej dwór, karczma, kuźnia itp.  Dwór zresztą  istniał i był zamieszkały do końca drugiej wojny. Ale ja chce opowiedzieć historię, która zdarzyła się znacznie wcześniej. Chcecie? Nie chcecie. To posłuchajcie:

W połowie dziewiętnastego wieku, a konkretnie w latach 1856 – 1863 w tej okolicy działał seryjny morderca. Może nie jakiś super inteligentny psychopata, jak z amerykańskiego filmu, tylko zwyczajny bandzior mordujący dla pieniędzy. Jednak nie zmienia to postaci rzeczy, że przez siedem lat swej niechlubnej działalności, zamordował kilkadziesiąt osób. Co prawda udowodniono mu jedynie kilkanaście zbrodni, to jednak tych nieudowodnionych było przynajmniej drugie tyle. Nazywał się Karl Friedrich Masch. Syn robotnika leśnego, urodzony w Barlinku (będę używał nazw obowiązujących obecnie, by łatwiej umiejscowić historię w terenie) 28 kwietnia 1824 roku. Tuż po jego urodzeniu rodzice przenieśli się do Sitna koło Myśliborza, gdzie Karl chodził do szkoły, po skończeniu której wstąpił na służbę w miejscowym dworze. Stąd na początku lat czterdziestych zostaje powołany do wojska. Po wojsku nie wraca do Sitna a udaje się do Tetynia gdzie mieszka jego brat Gotlieb. W Tetyniu zastaje go rok 1848, przez Europę przetacza się Wiosna Ludów, a Karl ponownie ląduje w wojsku, jako rezerwista. Po zwolnieniu ze służby tuła się po Niemczech w poszukiwaniu pracy. Niestety bez rezultatu. Postanawia wrócić w rodzinne strony. Tu jednak również nie może znaleźć stałego zajęcia. Trochę żebrze, trochę kradnie. Nie ma gdzie mieszkać. Z akt sądowych wynika, że w tym czasie przez kilka lat mieszka w ziemiance wykopanej w lesie, gdzieś po Pyrzycami.  Jest rok 1856. Masch rozpoczyna swą bandycką działalność. Jak taki „modelowy” zbójca z bajki dla dzieci, wyrusza ze swej „jaskini” na bandyckie rajdy po bliższej i dalszej okolicy. Czasami sam, czasami z przygodnie dobranymi kompanami. I tak przez siedem lat, aż do roku 1863 kiedy to zostaje ujęty, osądzony w sądzie w Kostrzynie i stracony.

Ale wróćmy do Stolpchen i cofnijmy się nieco w czasie. Jest 9 września 1860 roku. W kącie miejscowej karczmy, prowadzonej przez małżeństwo Brandtów, siedzi nikomu nie znany facet. Z zaplecza zaś dobiegają odgłosy ostrej awantury. To  pani Emilie Brandt kłóci się ze swoim bratem, miejscowym czeladnikiem kowalskim, Karlem Ludwigiem Liebigiem. Powód awantury nie jest znany. Wiadomo tylko, że Karczmarka wyrzuca brata z kuchni, a ten przysiada się do nieznajomego. Ten nieznajomy to oczywiście Masch.  O czym rozmawiają? Może kowal skarży się na bogatą siostrę, która nie chce wspomóc ubogiego brata? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast to, że następnego ranka służąca znajduje ciała zamordowanych państwa Brandt, a późniejsze śledztwo wykazuje, że zbrodnię popełnili razem Masch i Liebig.  We wrześniu minie 151 lat od tego zdarzenia. Gdyby nie stare niemieckie akta sądowe, dziś nikt by nie wiedział o tym, że taka historia miała miejsce."

#31 2013-09-03 17:53:33

Kiki
Administrator

Poniżej Karl Friedrich Masch we własnej osobie:

http://www.kriminalia.de/wp-content/uploads/2012/09/0011.jpg

Oraz kolejne informacje: http://www.kriminalia.de/2012/09/der-ra … ne-hohlen/

#32 2013-09-03 18:11:47

Pirulo
Dyskutant
zainteresowania: różne

Facjata nie za ciekawa

#33 2013-09-04 11:06:55

Mukiszanu
Dyskutant
zainteresowania:

Witam,czy może ktoś wytłumaczyć mi jak dojechać do Stolpek,tak bym nie błądził.

"Przyjmuj ból i rozczarowanie jako część swojego życia"

#34 2013-09-04 14:01:17

mocnyjas
Dyskutant

Nie radzę,duch Karla Mascha krąży jeszcze po okolicy...

#35 2013-09-04 14:12:35

bronson
Explorator

A skąd chcesz jechać? Ja jeżdżę z Bielina i dla mnie najprostszy jest dojazd z tej strony. Jadąc szosą Mieszkowice - Moryń skręcasz w lewo kiedy po lewej kończy się las. Jedziesz wzdłuż lasu jakieś 200 - 300 metrów, skręcasz w prawo tak jak prowadzi cię droga, dojeżdżasz do zaoranej drogi, porośniętej starymi akacjami (chyba) i skręcasz w tę drogę w lewo. Jesteś w lesie i teraz przed siebie kilka kilometrów, aż ci się droga nie skończy. Jak się skończyła, czyli dojechałeś do takiej leśnej autostrady, to znaczy ze jesteś na miejscu. Tu właśnie było Stolpchen. Do "pałacu" skręcasz w lewo, tak jak na Mieszkowice i po kilkudziesięciu metrach znowu w lewo, w taką przerwę między bzami. Gdzieś po bokach powinny być jeszcze gruzy po bramie wjazdowej, cegły i inne takie. Teraz przed siebie jakieś dwieście metrów, znajdujesz pełną gruzu dziurę w ziemi i jesteś u celu. Jeśli chcesz pobiegać z piszczałą, to na cuda raczej nie licz. A jeśli chcesz poszukać śladów starej wsi, to przejdź na drugą stronę drogi (tej leśnej autostrady Mieszkowice - Macierz). Ciekawiej jest w stronę Macierzy. A jeśli ustalisz, gdzie była karczma (?), w której urzędował Masch, to daj znać na forum. A swoją drogą, to chyba było tak jakoś na początku września...

#36 2013-09-04 14:42:57

mocnyjas
Dyskutant

W Stölpchen kolo Mieszkowic zyl pan Brandt posiadajacy knajpe.W nocy 9.9.1860 sostal on wraz z jego rodzina zamordowany.W tym przypadku Masch mial pomocnika.Byl nim brat zony Brandta ktory chcial sie na siostrze i szwagrze zemscic.A więc w poniedziałek 153 rocznica mordu.

#37 2013-09-05 10:29:24

Kiki
Administrator

I właśnie w najbliższy poniedziałek (09.09.) mam zamiar tam pojechać img/smilies/smile

#38 2013-09-05 12:28:59

bronson
Explorator

Kiedy tak przeglądam wątek tego morderstwa, to zastanawiam się, czy ci zamordowani Brandtowie zostali pochowani w Stolpchen? W zasadzie to nie ma kompletnie żadnego znaczenia, bo po tym cmentarzu już prawie ślad nie pozostał, ale sprawa jest ciekawa sama w sobie. No i mówią, że "prawie" robi różnicę.

#39 2013-09-05 14:43:56

Mukiszanu
Dyskutant
zainteresowania:

Dzięki za informacje z pewnością będą przydatne.A z piszczałką nie mam zamiaru tam latać,bo nawet takowej nie posiadam.Po prostu interesują mnie takie historie i chcę zwiedzić ,zobaczyć miejsce gdzie kiedyś była wieś,toczyło się życie,a teraz nie ma prawie po tym śladu.

"Przyjmuj ból i rozczarowanie jako część swojego życia"

#40 2013-09-06 07:24:51

bronson
Explorator

Mukiszanu, jeśli wybierasz się do "pałacu", a jeszcze tam nie byłeś, to powinieneś dobrze zaznajomić się z mapą okolic Morynia, która jest zamieszczona na forum. I to nie po to, żeby tam trafić, ale żebyś mógł uchwycić zmiany w terenie, które przez te siedemdziesiąt lat tam zaszły. Za Niemca ta wioska była raczej na skraju lasu, a nie głęboko w lesie schowana. Na zdjęciu (jest na forum) pałac jest praktycznie w odkrytym terenie, przynajmniej przed pałacem jest ogromny dziedziniec. Trochę się pozmieniało. A chciałem jeszcze zauważyć, że Stolpchen to tylko jedna z kilku miejscowości w tych lasach, które po prostu wyparowały. Mueggenburg był dość ciekawy, mieszkało tam blisko trzydzieści osób, była knajpa, wieś miała nawet swoje pocztówki (ze Stolpchen żadnej nie trafiłem). I najprawdopodobniej Mueggenburg powstał w miejscu wcześniejszej wsi kacerskiej Konradsdorf, choć historycy nie mają co do tego stuprocentowej pewności. W każdym razie warto pomyszkować w tych lasach, od Mieszkowic po Moryń i od Bielina po Łysogórki i Gozdowice. Ja próbują to robić kiedy tylko jestem w tych stronach, ale czasu brakuje.

Stopka forum