Ogłoszenie

Jeżeli chcesz zareklamować swoje usługi na forum poczytaj tu: Klik

#1 2007-10-17 11:37:19

astarte
Administrator
zainteresowania: moda, historia starożytna

Najbadziej romatyczna historia w Mieszkowicach

Jeżeli chcecie poznać dzieje najbardziej romantycznej miłości w Mieszkowicach, zapraszam na stronę http://www.gazetawyborcza.pl (wpiszcie Elwira i Fortunat) Naprawdę warto.

Ostatnio edytowany przez astarte (2007-10-17 11:40:58)

#2 2007-10-17 16:13:17

venom44
Root

Re: Najbadziej romatyczna historia w Mieszkowicach

chistoria prawdziwej miłości która wszystko przetrwa

cos pięknego

http://img11.imageshack.us/img11/4695/3147dqv.gif

``Nie ten sie liczy kto krytykuje, nie ten który wskazuje na słabe punkty, nie ten który wie jak można zrobić lepiej...uznanie należy sie temu który walczy``

#3 2007-11-23 22:36:54

tloluu
Explorator
zainteresowania: foto & bike & .....exploracja

do dziś mieszkańcy mieszkowic tylko życzyć szczęścia

#4 2008-01-02 13:24:55

inches
Kłusownik
zainteresowania: nie wiem nie znam się i ogólnie jestem zarobiony

http://img507.imageshack.us/img507/8056/211do1.jpg
Elwira Profé to postać znana daleko poza gminą. Jest Niemką, mieszkała tu przed 1945 rokiem. Jej dziadek Oskar Schubert wybudował w Bärwalde/Mieszkowicach fabrykę drewnianych miarek, która funkcjonowała również po wojnie. Po 1945 roku Rosjanie wywieźli panią Elwirę do syberyjskiego Archangielska, skąd udało jej się wrócić. Wyjechała do RFN, a po 52 latach wróciła ponownie do Mieszkowic . Aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, m.in. pośredniczyła w przekazaniu z Niemiec 30 tys. euro dla warsztatów terapii zajęciowej w Goszkowie. Z jej inicjatywy dawni mieszkańcy miasta zebrali 16 tys. zł na remont dachu mieszkowickiego kościoła. Pomaga szkołom w nawiązywaniu współpracy z partnerami zza Odry. Działa na rzecz porozumienia niemiecko-polskiego (jest sygnatariuszką listu grupy wypędzonych, zrzekających się wszelkich roszczeń).

#5 2008-03-13 19:12:47

inches
Kłusownik
zainteresowania: nie wiem nie znam się i ogólnie jestem zarobiony

Chociaż wszyscy znamy tą historię to warto naprawdę jeszcze raz przeczytać. Od począdku do końca.

Poznali się tuż po wojnie i pokochali. Ale ślub wzięli dopiero półtora roku temu. On jest Polakiem, ona Niemką.Połączył nas jeden niewinny pocałunek - Fortunat Mackiewicz, rocznik 1920, cofa się do pierwszych miesięcy 1946 roku. To wtedy na Ziemiach Odzyskanych poznał młodszą o pięć lat Elwirę Profé, córkę miejscowego niemieckiego fabrykanta.
Moment na uczucie między Polakiem a Niemką z pewnością nie był najlepszy. Trzyipółtysięczne dziś Mieszkowice (wówczas Bärwalde), senne miasteczko w powiecie gryfickim, 90 km na południe od Szczecina, 1 lutego 1945 r. zajęła Armia Czerwona. Dom rodziny Profé spłonął, należąca do nich fabryka miar metrycznych cudem uniknęła tego samego losu. Elwira i jej rodzice przez parę tygodni błąkali się po lasach, zanim Rosjanie zapędzili ich do budowy lotniska pod pobliskim Myśliborzem. Elwirę wytypowano do transportu na Syberię. Morderczą podróż w bydlęcych wagonach, z których na postojach wyrzucano ciała zmarłych, wspomina jako koszmar. Ale w łagrze nie było lepiej. - Głód, zimno i ciężka praca - wylicza. Choroby zbierały tragiczne żniwo. Elwira, wychudzona i ze szkarlatyną, wylądowała w obozowym szpitalu. Tam od jednej z sióstr dowiedziała się, że wraca do Niemiec.
Na przełomie 1945 i 1946 roku, po wielodniowej podróży koleją, trafiła do Frankfurtu nad Odrą. Zastała ją tam wiadomość, że Bärwalde należy teraz do Polski, ale jej rodzice nadal mieszkają w miasteczku. - Ojciec uruchomił fabryczną turbinę, która zaopatrywała miejscowość w prąd - tłumaczy Elwira. Walter Profé był potrzebny, więc mógł zostać. Elwira dołączyła do rodziny.
W czasie jej nieobecności miasteczko się zmieniło. W Mieszkowicach żyły polskie rodziny przybyłe z Kresów Wschodnich, utraconych przez Polskę na rzecz Sowietów. Wśród nowych osadników byli Mackiewiczowie, którzy latem 1945 roku przyjechali tu z Wileńszczyzny. Zajęli gospodarstwo przy ulicy Moryńskiej. - Mieliśmy konia i krowę. Jak na tamte czasy, byliśmy bogaci - wspomina Fortunat Mackiewicz.
On i jego rodzice pomagali Niemcom, którzy jeszcze zostali w miasteczku. Po jedzenie przychodziła do nich ciotka Elwiry Profé. Pewnego dnia po mleko wysłała siostrzenicę. Młoda Niemka zaczęła regularnie bywać u polskiej rodziny. Fortek zapamiętał ją jako przestraszoną dziewczynkę. Któregoś razu zaproponował, że ją odprowadzi. Następnym razem już nawet nie pytał. Odprowadził... i pocałował w czoło. Nie z miłości, ale - jak mówi - z litości. Że musi tak żebrać o jedzenie. Po tym pocałunku Elwira nie spała całą noc.
Kiedy Fortek Mackiewicz zaproponował, by ponownie uruchomić fabrykę Profé, burmistrz Mieszkowic tylko się zaśmiał. Mówił: nie mamy ani grosza. Ale Mackiewicz przekonywał: - Jak ruszy produkcja, będą nie tylko grosze, ale i złotówki. Argument podziałał. Burmistrz przyprowadził do fabryki grupę robotników. Profé ich przyuczał. Przez trzy miesiące pracowali bez wynagrodzenia.
Dziś ta sama fabryka przy ul. Poniatowskiego 47 stoi pusta. Działka od początku lat 90. należy do szwedzkiej Ikei, ale koncern nie kwapi się do inwestycji. - Szkoda, że taki obiekt się marnuje - nie może odżałować Mackiewicz. - Była turbina. Była woda. Można było zrobić sporą elektrownię - mówi. - My tak umiemy gospodarzyć...
Elwira i młody Mackiewicz stawali się sobie coraz bliżsi. Wiosną 1947 r. Fortunat zapytał na posterunku milicji, jak uzyskać zgodę na ślub z Niemką. Zgody nie było. - To jest wróg klasowy - brzmiało uzasadnienie. Jesienią rodzina Profé musiała wyjechać do Niemiec: Elwira chciała skończyć studia, a w Polsce nie miała na to szans. W tamtych czasach rozstanie oznaczało, że już się nie zobaczą. Postanowili, że nie będą pisać listów. Na pożegnanie dostała od Fortka jego czarno-białe zdjęcie. Nosiła je przez wszystkie lata i ma je do dziś.
Mackiewicz też miał fotografię Elwiry. Wkrótce po rozstaniu przeniósł się na Mazury, otworzył warsztat ślusarski, ożenił się. Żeby nie denerwować żony, zdjęcie oddał na przechowanie ojcu. Ale w latach 70. żona Fortunata wyemigrowała do Ameryki. Małżeństwo się rozpadło.
Elwira Profé z rodziną zamieszkała w Niemczech Wschodnich. Skończyła studia pedagogiczne na berlińskim Uniwersytecie Humboldta i pracowała w szkołach. Jej ojciec uruchomił mały zakład, ale komunistyczne władze szybko mu go odebrały. Rodzina uciekła na Zachód, gdzie Walter Profé raz jeszcze otworzył fabrykę miar metrycznych. Zmarł w 1962 r. Sześć lat później Elwira przeniosła się do zachodniego Berlina. Założyła tam ośrodek dla umysłowo chorych i kierowała nim przez następne dwie dekady.
W 1991 r. wybrała się do Mieszkowic. Wspomina, że została bardzo dobrze przyjęta. Dozorca oprowadził ją po rodzinnej fabryce. - Od tej pory przyjeżdżałam co trzy, cztery miesiące - opowiada. Ale Fortunata nie spotkała. Początkowo usłyszała nawet, że nie żyje. Dopiero później dowiedziała się, że się wyprowadził i ożenił. Fortunat też myślał, że Elwira jest mężatką. A jednak w 1995 r. napisali do siebie. Umówili się na dworcu w Kwidzynie. I gdy się zobaczyli, poczuli się tak, jakby tych 50 lat nie było.
Postanowili, że zamieszkają razem. Przy ulicy Chojeńskiej w Mieszkowicach postawili ładny parterowy domek. - Mieszkamy nie w polskim, nie w niemieckim, tylko w swoim - żartuje Fortunat. 4 listopada 2005 r. wzięli ślub.
Na tym kończy się ich prywatna historia. Ale swoją kartę w historii miasteczka dopiero zapisują. - To przemili, powszechnie znani i szanowani ludzie, którzy wspaniale funkcjonują w naszej społeczności - podkreśla burmistrz Piotr Szymkiewicz. Pani Elwira coraz lepiej mówi po polsku, uhonorowana została przez samorząd tytułem Zasłużonej dla Gminy Mieszkowice. Mimo 81 lat tryska energią i pomysłami. Prowadzi m.in. zajęcia gimnastyczne dla miejscowych kobiet. Pomogła tutejszemu gimnazjum w nawiązaniu współpracy z niemiecką szkołą w Bad Freienwalde. Przyczyniła się też do powstania warsztatów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych. - Dzięki jej staraniom Fundacja Diakonii w Berlinie przekazała nam 36 tys. euro na remont i adaptację budynku po szkole podstawowej we wsi Goszków - przyznaje prowadząca placówkę Alina Leończyk. Grupa liczy 20 uczestników, w grudniu powiększy się o kolejnych dziesięcioro. - Pani Elwira zawiozła mnie do Bad Freienwalde i pokazała, że można uruchomić warsztaty w szczerym polu - dodaje.
Równie wiele Profé robi dla zbliżenia polsko-niemieckiego. 18 maja, m.in. dzięki jej zaangażowaniu, spotkali się dawni i dzisiejsi mieszkańcy pobliskiego Czelina (dawniej Zellin). Zaczęło się od nabożeństwa ekumenicznego w miejscowym kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Odprawili je wspólnie tutejszy proboszcz Ignacy Stawarz i emerytowany pastor Friedrich Wilhelm Ritter, który dorastał w Mieszkowicach, a dziś mieszka w Hanowerze. Na przemian śpiewano pieśni po polsku i niemiecku.
Ks. Stawarz intonował "Oto jest dzień" - i zaraz potem szło "Danke für diesen guten Morgen, danke für jeden neuen Tag". Potem był wspólny obiad w miejscowej podstawówce. I rozmowy w doskonałej atmosferze. - Większość Niemców, którzy tu przyjechali, uważa Erikę Steinbach za szaloną - uśmiecha się Profé. - My chcemy pokoju i dobrego sąsiedztwa. Żyjemy przecież w 2007, a nie 1945 roku - tłumaczy.
Nasza rozmowa dobiega końca. - Chodź, kochanie, chodź - mówi Fortunat do Elwiry.

#6 2008-03-14 00:05:07

Mieszko
Oponent

No ja nie znałem więc dobrze ze wkleiłeś img/smilies/smile

#7 2008-03-14 08:18:19

wildpig
Root

Mieszko powaga nie znałes tej historii?
Przecież o tym to mozna byłoby film nakręcić. Wszyscy ich porównują do idealnej miłości i że miłośc wszystko przezwycięży normalnie romantiką zajechało

"Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

#8 2008-03-14 09:16:56

Mieszko
Oponent

cos słyszałem ale cały tekst dopiero teraz przeczytałem img/smilies/smile Tam paintballa oraganizuj jak najszybciej, bo już sie nakręciłem na dobre img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Mieszko (2008-03-14 09:22:39)

#9 2008-03-14 15:01:48

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

Dajcie mi dzien, to poszukam na niemieckich stronach, bo nawet film byl na ich temat nakrecony.

http://www.danasoft.com/sig-pol.jpg
tamubezbiecz@wp.pl

#10 2008-03-14 19:58:18

efendi
Kłusownik i... Tańcor :)

dajemy

#11 2008-03-14 20:06:55

Pirulo
Dyskutant
zainteresowania: różne

Film nazywa sie " Die Kinder Der Flucht " ( Mieto nie zbesztaj mnie jak cos pokręciłem img/smilies/wink ). Były 2 odcinki nagrane przez ZDF

#12 2008-03-14 20:07:51

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

no to znalazłem... jeżeli nie zadziała link, to dajcie znać. Acha! To jest niestety po Niemiecku, ale i tak ciekawe.
http://wstreaming.zdf.de/zdf/300/061123 … ht_1_3.asx

tamubezbiecz@wp.pl

#13 2008-03-14 20:14:03

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

acha! to niestety tylko fragment, bo w telewizji to był godzinny film (nawet ciekawą drogą się o tym dowiedziałem)na ZDF, oki.szukam dalej

tamubezbiecz@wp.pl

#14 2008-03-14 20:23:53

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

tamubezbiecz@wp.pl

#15 2008-03-14 20:25:08

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

tamubezbiecz@wp.pl

#16 2008-03-16 18:03:47

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

Pirulo napisał(a):

Film nazywa sie " Die Kinder Der Flucht " ( Mieto nie zbesztaj mnie jak cos pokręciłem img/smilies/wink ). Były 2 odcinki nagrane przez ZDF

img/smilies/smile jeden błąd, ale przeżyję img/smilies/wink
Die Kinder der Flucht, to tytuł serii. Tytuł odcinka to Liebe an der Oder.

Ostatnio edytowany przez mieto (2008-03-16 18:11:55)

tamubezbiecz@wp.pl

#17 2008-03-17 16:05:15

Pirulo
Dyskutant
zainteresowania: różne

Mieto jesteś wspaniałomyślny img/smilies/wink

#18 2008-04-10 21:01:15

zoltar
Dyskutant
zainteresowania: s-f

Można te filmy sciągnąć na twardziela ?

#19 2008-04-10 21:22:30

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

Pirulo napisał(a):

Mieto jesteś wspaniałomyślny img/smilies/wink

Bo wspaniale myślę.

tamubezbiecz@wp.pl

#20 2008-04-10 21:24:21

mieto
Yoda
zainteresowania:
Serwis

zoltar napisał(a):

Można te filmy sciągnąć na twardziela ?

Nie wiem. Myślę,że tak ja you tube. To jest real player - jeżeli dobrze pamiętam.
Nie chce mi się jednak próbować. Tym razem sorki, ale nie pomogę.

tamubezbiecz@wp.pl

Stopka forum