Ogłoszenie

Jeżeli chcesz zareklamować swoje usługi na forum poczytaj tu: Klik

#1 2013-09-10 10:15:35

bronson
Explorator
zainteresowania: historia, numizmatyka

Mieszkańcy "naszych" terenów polegli w I wojnie światowej

Nie bardzo wiem, gdzie umieścić sprawę, o której chciałbym napisać. Grzebiąc w internecie i szukając rzeczy różnych, najczęściej "ulotnych i dziwnych", jak za Jurkiem Owsiakiem mówi moja żona, trafiłem na taką stronę: http://www.polegli.forgen.pl. Autorzy strony dokumentują miejsca pochówku bądź upamiętnienia żołnierzy z frontów pierwszej wojny światowej, głównie Niemców. Po tej wojnie powstało wiele pomników i tablic, na których umieszczono nazwiska mieszkańców danej miejscowości, poległych za cesarza. Takie miejsca były też na naszym terenie. Nie wiem, czy listy poległych były na pomnikach w Mieszkowicach i Witnicy ani też, co to był za pomnik koło Latzkower mühle. Na pewno baza taka jest na tablicy, która kiedyś wisiała gdzieś na kościele lub przykościelnym cmentarzu w Bielinie. Tablica z ciemnego szkła lub kamienia, w drewnianej, zaryzykowałbym, że w dębowej, ramie. Na tablicy są nazwiska kilku lub kilkunastu poległych mieszkańców Bielin. Nie pamiętam, czy są tam daty. Tablica ostatnio stała oparta o ścianę na chórze bielińskiego kościoła. Ostatni raz widziałem ją pewnie jakieś dwa lata temu. Była w bardzo dobrym stanie. Po wyczyszczeniu całości i niewielkiej konserwacji drewnianej ramy można ja było powiesić, bo nawet uchwyty do zawieszenia były w porządku. Swoją drogą uważam, że przy okazji remontu kościoła powinno się znaleźć dla niej miejsce w kościele. Myślę, że mieszkańcy Bielina i całych naszych terenów dojrzeli już do tego, by zaakceptować fakt, że te ziemie nie zawsze były piastowskie i nie wszystko co "szwabskie" trzeba zniszczyć. Chyba już wystarczy zniszczonych cmentarzy (że tylko wspomnę Bielin, Wierzchlas, Stolpchen i Müggenburg), pomników (Bielin, Mieszkowice, Moryń, Witnica) i pałaców (Wierzchlas, Witnica, Gądno, Stolpchen, Macierz, Przyjezierze). Długo by wymieniać. Chciałbym wrócić jednak do sprawy list poległych - z podanej strony można pobrać formularz, na którym można zgłosić kolejne miejsca pochówku i upamiętnienia wraz z listami poległych. Gdyby ktoś z naszych poszukiwaczy dysponowałby takimi danymi, choćby w formie jakichś zdjęć, dobrze byłoby to zgłosić. Ja ze swojej strony postaram się wrzucić tę listę z Bielina, o ile ktoś inny nie zrobi tego wcześniej, bo ja nie wiem, kiedy znowu przyjadę do domu. O ile ta tablica jeszcze istnieje, chociaż nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej.

#2 2013-09-10 20:28:57

zoltar
Dyskutant
zainteresowania: s-f

Re: Mieszkańcy "naszych" terenów polegli w I wojnie światowej

Niestety listy poległych nie znalazłem. Natomiast swojego czasu dodałem zdjęcie pomnika w Mieszkowicach postawionego dla uczczenia poległych żołnierzy (niemieckich) w czasie I wojny światowej http://mieszkowice.p2a.pl/viewtopic.php?id=415&p=1

http://img366.imageshack.us/img366/842/1932mieszkoal0.jpg

Nieco później Kiki znalazł bardziej wyraźne zdjęcie:

http://www.fotoload.pl/123aa25/7fc6e39c0d83dacb7b2b6fee5256c08e15083.jpg

Pomnik stał mniej więcej w miejscu gdzie w chwili obecnej mamy Orlen.

#3 2013-09-11 07:06:47

bronson
Explorator
zainteresowania: historia, numizmatyka

Re: Mieszkańcy "naszych" terenów polegli w I wojnie światowej

To tylko moje gdybactwo, ale znając trochę przyjęte wówczas zwyczaje i pomnikową modę z tego okresu, zaryzykuję stwierdzenie, że na tych czarnych płytach z boków pomnika są właśnie listy poległych. Tylko skąd wziąć fotki pomnika zrobione z jednego i drugiego profilu? Ale jak najbardziej  te fotki powinny znaleźć się w tym wątku. Dzięki!

Stopka forum